Dlaczego warto zostać agentem nieruchomości?

W 2014 roku w Polsce został zniesiony obowiązek posiadania obowiązkowej licencji pośrednika nieruchomości, przez co zawód ten z roku na roku zyskiwał na popularności. Teraz wystarczy Ci dryg do pracy lub kursy, związane z branżą nieruchomości, którymi zaplusujesz u potencjalnego pracodawcy. Wiele osób zna pracę pośredników z filmów i seriali, co może obrazować zawód jako łatwy i przyjemny, ale należy zawsze nastawić się na to, że praca z klientem jest różna i nie zawsze tak kolorowa. Praca agenta nieruchomości w dużej mierze polega na kontakcie z klientem i odpowiadaniu na jego potrzeby, dlatego zastanów się czy poradzisz sobie z tymi o cięższym charakterze. Mimo to, według niektórych jest to praca marzeń, która ma mnóstwo nieoczywistych pozytywów.

Jakie są zalety pracy w charakterze agenta nieruchomości?

Dla niektórych plus, dla niektórych minus, czyli nienormowany czas pracy. Nie ma tutaj mowy o standardowym wymiarze 8-16. Tak naprawdę Twoje godziny pracy zależne są od Twoich klientów i ewentualnej garstce pracy biurowej. Jednak nie należy martwić się, że nie znajdziesz czasu na obiad, kawę ze znajomymi, siłownie itp., wszystko da się załatwić.

Kolejna sprawa to niezależność i samodzielność. Nie musisz się martwić, że ktoś będzie Ci stać nad głową, tutaj jesteś kowalem własnego losu. Agent nieruchomości doskonale zna swoje obowiązki i wie co do niego należy. Znika tu również podrzędność, co znacznie eliminuje stres w pracy.

Zapomnij o rutynie, takie słowo nie istnieje w słowniku agenta nieruchomości. Każdy dzień, to nowe wyzwania, nowi klienci i nowe nieruchomości. Oferty są zróżnicowane, dlatego nie działasz schematycznie. Nie ma mowy o nudzie i monotonii.

Można pokusić się o stwierdzenie, że zarobki agenta są tak naprawdę nieograniczone. Jeśli się postarasz, możesz wyciągać wypłaty wyższe niż średnia krajowa. Należy jednak zapamiętać, że nie osiągniesz tego bez samozaparcia, efektywności i poświęceń. Pośrednik zarobi tyle, ile wypracuje w ciągu miesiąca.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, zarobki agenta nieruchomości zapowiadają się całkiem dobrze. Wynagrodzenie agenta polega w znacznym stopniu na prowizji od udanej transakcji. Co do prowizji, jej procent zależny jest od Twojego pracodawcy, u niektórych jest to 3%, 5% czy też 8%. Przetestujmy to na  przykładzie. Jeśli uda Ci się sprzedać mieszkanie za 500 000 zł, a prowizja wyznaczona przez Twoje biuro wynosi 3% i dzielisz się nią z pracodawcą 50/50, wówczas otrzymujesz aż 7500 zł od jednej sprzedaży. Wygląda to ciekawie, prawda?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, mediana dla agenta nieruchomości wynosi 5530 zł brutto. 25% pośredników zarabia poniżej średniej rynkowej i otrzymuje wypłatę niższą od 4200 zł brutto. Zaś 25% pracowników zarabia ponad średnią krajową i wyciąga nawet 6830 zł brutto i więcej.

Oczywiście wpływ na wynagrodzenie mają nie tylko prowizje, ale również wykształcenie z jakim startujemy, zaplusuje tutaj kurs agenta nieruchomości, czy też kurs pośrednika nieruchomości. Dodatkowo wpłynie również wcześniej zdobyte doświadczenie, lokalizacja w której działa biuro i jego renoma.