Formy prowadzenia działalności w Niemczech

Ze względu na stabilną sytuację gospodarczą, atrakcyjne świadczenia i wysoką kwotę wolną od podatku Niemcy stały się miejscem, w którym wielu Polaków postanowiło prowadzić i rozwijać własny biznes. Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o założeniu firmy w sąsiednim kraju i jaką formę może przyjąć? Poznaj możliwości, które zyskasz, przenosząc swoją aktywność zawodową za zachodnią granicę naszego kraju. Sprawdź, dlaczego warto postawić na jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech!

Rodzaje form prowadzenia działalności w Niemczech

Zastanawiając się nad prowadzeniem biznesu istnieje wiele opcji, które możesz wybrać. Każdą z nich wyróżnia mi.n. odmienna organizacja czy wysokość kapitału zakładowego. Oto kluczowe formy działalności gospodarczej w Niemczech:

  • Einzelunternehmer – przedsiębiorstwo jednoosobowe, nie wymaga posiadania kapitału zakładowego;
  • Spółka cywilna GbR – firma prowadzona w dwie osoby, również nie ma konieczności wnoszenia własnego kapitału;
  • Spółka z o.o. GmbH – aby ją założyć, należy nie tylko dysponować kapitałem zakładowym, ale i zawrzeć umowę, wówczas do nazwy firmy dołączony zostaje skrót GmbH;
  • Spółka akcyjna AG – forma działalności sprawdzają się w przypadku większych przedsiębiorstw, która wymaga spełniania licznych formalności, takich jak walne zgromadzenie zarządu, rady nadzorczej i akcjonariuszy
  • Gewerbe – jednoosobowa działalność gospodarcza, która może funkcjonować również pod innymi formami prawnymi, np. jako spółka komandytowa.

Proces zakładania firmy w Niemczech

Proces zakładania firmy w Niemczech uznawany jest za złożony, dlatego w wielu przypadkach przedsiębiorcy z Polski korzystają ze wsparcia biur rachunkowych, które świadczą również usługi doradcze. Na samym początku najważniejszy, pierwszy krok to wybór odpowiedniej formy prawnej dla planowanej działalności – to od tego zależy cały proces rejestracji, a także stopień jego skomplikowania. Dopiero potem przychodzi pora na ustalenie nazwy, profilu działalności, wynajem siedziby firmy lub przynajmniej załatwienie użyczenia meldunku, czyli udostępnienia (np. przez wspomniane już biuro rachunkowe) adresu niezbędnego do otwarcia biznesu. Wszystkie dokumenty, wnioski, załączniku, takie jak dodatkowe zaświadczenia dotyczące uprawnień zawodowych należy prawidłowo wypełnić i złożyć w odpowiednim urzędzie.

Jakie są zalety prowadzenia firmy w Niemczech?

Rynek w Niemczech sprzyja przedsiębiorcom, oferując stabilne warunki do rozwijania biznesu. Rozwinięta gospodarka, wysoki poziom opieki medycznej oraz atrakcyjna kwota wolna od podatku sprawiają, że zainteresowanie prowadzeniem firmy za zachodnią granicą jest dla Polaków możliwością na dobry start. Niemcy wspierają przedsiębiorstwa nie tylko poprzez niskie progi podatkowe, ale i ciągłe odpowiadanie na ich potrzeby. Kwota wolna od podatku regularnie rośnie i na ten moment, czyli w 2023 roku wynosi 862,25 euro dla osoby rozliczającej się samotnie, a w przypadku par – 1724,5 euro. Na 2024 roku zaplanowano kolejną podwyżkę o ok. 300 euro. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić lub zainwestować część swoich dochodów.

Czy warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą w Niemczech?

Jeśli masz wątpliwości, czy założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech to rozwojowy pomysł, warto poznać wszystkie zalety i korzyści. Choć procedury mogą wydać się nam na początku skomplikowane, a bariera językowa – utrudniająca komunikację, to przepisy pozostają klarowne i przejrzyste. Nie musisz znać niemieckiego prawa, wystarczy, że skonsultujesz się ze specjalistą, który odpowiednio pokieruje Twoimi działaniami związanymi z rozkręcaniem i rejestracją biznesu. Za jedną z najbardziej atrakcyjnych form jest Kleingewerbe. Małej działalności gospodarczej nie dotyczy podatek VAT – zostaje z niego zwolniona, o ile jej obroty roczne nie przekraczają 22 tys. euro. Wybranie odpowiedniej formy prowadzenia przedsiębiorstwa pozwoli czerpać Ci maksymalne korzyści.