Czy warto przekształcić JDG w Spółkę z o. o.?

Przekształcenie JDG (Jednoosobowej Działalności Gospodarczej) w Spółkę z o. o. to temat, który coraz bardziej interesuje wielu drobnych przedsiębiorców. Zwłaszcza w obliczu dość niekorzystnych zmian, wchodzących w życie wraz z Polskim Ładem… Czy jednak da się płynnie przekształcić formę działalności oraz jakie ewentualne korzyści może to przynieść? Postaramy się pokrótce to wyjaśnić.

Przekształcenie  JDG w Spółkę z o. o. jest wskazane w określonych sytuacjach. Jeżeli więc szukasz „ucieczki” od wysokiego opodatkowania związanego z Polskim Ładem lub po prostu masz wrażenie, że obecna forma prowadzenia działalności nie jest już dla Ciebie odpowiadająca, to warto rozważyć przemiany. Zwłaszcza, że cała procedura przebiega w płynny sposób. Skupmy się jednak na tym, z czym przede wszystkim wiąże się zamiana JDG w Spółkę z o. o.o.

Odpowiedzialność majątkowa

Jest to chyba najważniejszy i podstawowy argument przemawiający na rzecz przekształcenia JDG w Spółkę z o. o. W przypadku własnej, jednoosobowej działalności za ewentualne długi odpowiadasz własnym majątkiem. Wszystko, co Twoje jest firmy, i wszystko co firmy, jest Twoje. W przypadku spółki jest inaczej. Możesz dokonać rozdzielności majątku osobistego i firmowego, a w razie długów komornik nie ruszy Twojej własności prywatnej.

Większe możliwości finansowania

Spółki z o. o. posiadają znacznie szersze możliwości na zdobycie dodatkowego finansowania niż jednoosobowa firma. Możesz chociażby zaprosić inwestora, który wniesie do spółki kapitał – oczywiście w zamian za część udziałów. Znacznie łatwiej jest również sprzedać spółkę, niż firmę powiązaną z JDG. Nawet jeśli tego nie przewidujesz to kto wie… Może za jakiś czas będziesz miał dosyć wszystkiego i po prostu sprzedasz swoją firmę i rozpoczniesz szczęśliwe, spokojne życie w Bieszczadach?

Kontynuacja działalności w przypadku śmierci

Omawiana okoliczność nie napawa optymizmem, ale może się wydarzyć. W przypadku Twojej (nagłej lub nie) śmierci Twoi spadkobiercy będą mogli w sposób ciągły kontynuować działalność Twojej spółki. Inaczej do wgląda w przypadki JDG. O ile oczywiście odziedziczenie biznesu jest możliwe, o tyle cała nie jest już tak płynna i prosta.

Nie musisz płacić ZUSu

W przypadku Spółki z o. o. składki do ZUSu nie są obowiązkowe. Można je oczywiście opłacać dobrowolnie, ale można też z nich zrezygnować. A to oznacza więcej pieniędzy w kieszeni. Jedno jest pewne: Spółka z o. o. daje tu wolność wyboru, czego nie oferuje już JDG.