Skąd można zdobyć dofinansowanie na rozpoczęcie działalności?

Do rozwinięcia nowego biznesu potrzebny jest pomysł, zapał do pracy i… niestety pieniądze. Bez nich światła dziennego nie ujrzy nawet idea na miarę biznesowego nobla. Co zrobić, jeśli nie mamy wystarczającej ilości środków, by zrealizować swoją przedsiębiorczą koncepcję? Ratunkiem dla takich sytuacji jest dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Dlaczego dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej to rzecz, którą warto się zainteresować. Przede wszystkim, może ono w znacznym stopniu wpłynąć na tempo rozwoju firmy, pomóc w wejściu na rynek, a tym samym – zagwarantować raczkującemu przedsiębiorstwu szanse na rozwój wraz z biegiem czasu. Skąd można otrzymać takie dofinansowanie? Jednym źródłem jest Urząd Pracy, drugim – Lokalne Grupy Działania. Czym się różnią? Zaraz wyjaśnimy.

Lokalne Grupy Działania

Dofinansowania w ramach LGD powinieneś poszukiwać wtedy, jeśli chcesz rozwinąć własny biznes, a jednocześnie jesteś osobą pracującą. Jest to ważne, ponieważ o dofinansowanie w ramach PUP mogą ubiegać się jedynie osoby posiadające oficjalny status bezrobotnego. Kolejną zaletą LGD są znacznie większe dotacje na wszczęcie działalności. Minusem jest znacznie bardziej skomplikowana i rozbudowana procedura wnioskowania o dofinansowanie.

Jakie są podstawowe wymogi na otrzymanie dotacji z LGD? Przede wszystkim musisz być pełnoletni i posiadać obywatelstwo państwa członkowskiego UE. Powinieneś także zamieszkiwać teren gminy, która znajduje się w terytorialnym obrębie działań LGD i tu planować rozwój swojej działalności. Co ważne, nie możesz być ubezpieczony w KRUSie oraz powinieneś posiadać specjalny numer indentyfikacyjny.

Powiatowy Urząd Pracy

Dofinansowanie z PUP to najczęściej spotykana forma wsparcia początkującej działalności biznesowej. Z biegiem lat staje się ona również coraz bardziej atrakcyjna, z racji na zwiększającą się dostępność programów finansowych. Procedura wnioskowania o dofinansowanie z PUP jest też nieco prostsza niż w przypadku LGD. Jednakże i tutaj musisz spełnić pewne wymogi.

Jak już wspomnieliśmy, musisz mieć status osoby bezrobotnej. Musisz także wykazać brak aktywnej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Nie możesz mieć długów, przy czym chodzi tu o zaległe należności, a nie kredyt hipoteczny spłacany terminowo – zgodnie z umową. Nie możesz mieć także zaległości w ZUSie i nie powinieneś rezygnować ze stażu lub szkoleń, które PUP Ci zaoferuje. Powinieneś także wykazać, że w ciągu ostatnich 2 lat nie byłeś karany za przestępstwa gospodarcze oraz nie otrzymałeś wcześniej finansowego wsparcia z urzędu.