Czy trzeba bać się własnej działalności gospodarczej?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z pewną odpowiedzialnością. W swoją działalność trzeba często włożyć większy wysiłek oraz zainwestować pewne środki finansowe. Wielu ludzi obawia się podjęcia takich kroków i porzuca marzenia o własnej firmie na rzecz pracy na etacie. Jednakże, czy własna firma to tylko problem? Oczywiście, że nie! Prowadzenie własnej działalności daje również możliwości, o których próżno marzyć na etacie.

Własna firma to większa odpowiedzialność, ale także większa wolność. I nie tylko mowa tu o swobodnym czasie pracy czy braku zrzędzącego szefa nad głową. Własna działalność daje Ci praktycznie nieograniczoną przestrzeń do rozwinięcia Twoich biznesowych skrzydeł. Tu nie ma blokującego rozwój przełożonego, ustalonych widełek finansowych czy szklanego sufitu, o który możesz uderzyć głową. Perspektywa zarobków jest nieograniczona – wiele zależy po prostu od Ciebie.

Czy trzeba bać się marzeń?

Wiele osób boi się prowadzenia własnej działalności, uważając ją za mniej stabilną i przewidywalną niż praca na etacie. Jak jednak pokazują statystyki, coraz więcej Polaków decyduje się na realizację swoich biznesowych marzeń. Raport PARP za 2017 rok wykazał, że aż 96,5% z 2,08 mln przedsiębiorstw niefinansowych stanowiły mikrofirmy.

Skąd jednak te liczne historie niepowodzeń? Cóż – te bez wątpienia się zdarzają. Nikt nie może zagwarantować sukcesu firmy. Dlatego tak ważne jest przemyślenie właściwej koncepcji, biznesplanu, czy dokonanie właściwej analizy rynku. Bez odpowiedniego przygotowania do wejścia na rynek samodzielny start w biznesie może być trudny.

Założenie firmy nie jest trudne

Choć może się to wydawać zaskakujące, wiele osób porzuca marzenia o otwarciu własnej działalności z obawy przed kłopotliwą biurokracją i ciągnącymi się procedurami. Tymczasem założenie własnej firmy w Polsce wcale nie jest trudne i można je ogarnąć dosłownie momentalnie! Oczywiście, będziesz musiał z czasem zdobyć także konto firmowe, znaleźć księgowego, wyrobić pieczątkę czy prostą stronę internetową. Ale nie oszukujmy się – nie są to rzeczy ani skomplikowane, ani szczególnie drogie.

Kolejną przeszkodą są środki potrzebne na założeni firmy. Rozpoczęcie nawet podstawowej mikrodziałalności wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Jednakże i tutaj można znaleźć wyjście z sytuacji. Istnieje wiele programów wsparcie i dofinansowania nowego biznesu. Trzeba się tylko odpowiednio rozejrzeć. Jak to jednak mawiają – „dla chcącego nic trudnego”!