Firmowe konto bankowe. Co musisz wiedzieć?

Trudno wyobrazić sobie własny biznes bez firmowego konta bankowego. Jest ono niezbędne do uregulowania wszystkich finansowych kwestii związanych z prowadzeniem własnej działalności. Choć założenie firmowego konta w banku nie jest dziś żadnym problemem to warto być świadomym kilku kwestii przed ostatecznym wyborem oferty.

Dlaczego wybór firmowego konta bankowego jest tak ważny? Cóż, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zmiana konta firmowego bywa kłopotliwa. Na pewno cały proces jest bardziej skomplikowany od zmiany konta prywatnego. Dlatego już na wstępie warto postawić na optymalną ofertę, aby oszczędzić sobie później niepotrzebnych procedur.

Odpowiedz sobie na kilka pytań

Przed wyborem bankowej oferty powinieneś zadać sobie kilka pytań. Mogą się one wydać banalne, niemniej jednak pozwolą Ci one uświadomić własne potrzeby. A to już pierwszy krok do wyboru optymalnie dopasowanej oferty.

Prowadzisz jednoosobową działalność, czy może jesteś właścicielem spółki? Banki posiadają oferty dostosowane do różnych typów biznesowej działalności. Nie daj sobie wcisnąć czegoś, co do Ciebie nie pasuje! Kolejna kwestia to dostęp do konta. Będziesz go miał tylko Ty? A może także współpracownik lub współmałżonek? Ustal to na samym początku!

Zastanów się także czy często będziesz bywać w banku. Jeżeli nie widzisz potrzeby wypłat lub wpłat gotówki, a raczej skłaniasz się o obsługi zdalnej lub bankowości elektronicznej to może… wybierz bank internetowy? Takie oferty zazwyczaj są bardziej korzystne cenowo.

Koniecznie ustal jakie operacje bankowe będziesz najczęściej wykonywał. To często od typów konkretnych działań uzależniony jest koszt prowadzenia rachunku. Wiedząc do czego będzie Ci potrzebne konto bankowe łatwiej będzie Ci wybrać najbardziej korzystną ofertę.

Kolejną ważną sprawą, o której przedsiębiorcy często zapominają są koszty wypłacania pieniędzy z bankomatu. Owszem, możesz zupełnie tego nie potrzebować. Ale w wielu biznesach konieczność podjęcia gotówki pojawia się często. Jeśli wybierzesz bank, który za każdą wypłatę pobiera sporą prowizję to, krótko mówiąc, będziesz stratny. Koniecznie dopilnuj też kwestii. Sprawdź też koszty przewalutowania i wypłaty gotówki za granicą, jeżeli Twój biznes wiąże się z zagranicznymi podróżami służbowymi.

Sprawdzaj rankingi

W Internecie nie trudno znaleźć porównanie rożnych ofert kont firmowych. Zanim wybierzesz się do konkretnego banku z zapytaniem o ofertę, zrób wstępne rozeznanie w domu. Będziesz wiedział czego aktualnie możesz się spodziewać i z jakimi mniej-więcej opłatami za prowadzenie rachunku musisz się liczyć.