Rodzaje kredytów firmowych

Czasami brakuje nam środków na optymalne rozwinięcie naszej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji słuszne może się okazać zaciągnięcie kredytu firmowego. Wraz z rozszerzeniem bankowej oferty takich kredytów, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Kredyt kredytowi jednak nierówny. Z jakimi rodzajami pożyczek firmowych możesz się spotkać?

Ogólną ideą kredytu firmowego jest uzyskanie dodatkowych środków na wsparcie szeroko rozumianej działalności firmy i umożliwienie jej rozwoju. Są to pojęcia niezwykle szerokie, pod które podpiąć można zarówno inwestycje, zakup urządzeń mechanicznych, szkolenia pracownicze czy wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Jako, iż cele są różne, banki oferują także różne typy samych pożyczek. Jakie są najpopularniejsze z nich?

Kredyt firmowy obrotowy

Jest przede wszystkim przeznaczony na pokrycie bieżących kosztów firmy. Są to raczej kredyty krótkoterminowe, których spłata ogranicza się maksymalnie do kilku rat. Za pieniądze z kredytu obrotowego możemy kupić m.in. surowce, materiały lub zapłacić za wykonane usługi (firmom zewnętrznym lub pracownikom).

Kredyt firmowy inwestycyjny

Jak sama nazwa wskazuje, jest to kredyt na realizację zaplanowanej inwestycji. Jako, iż w grę wchodzą zazwyczaj wysokie kwoty i spore ryzyko finansowe, jego uzyskanie wymaga spełnienia określonych warunków. Jednym z nich może być dodatkowe zabezpieczenie. Będziesz też musiał wykazać biznesplan oraz okazać dokumentację udowadniającą biznesową słuszność planowanej inwestycji.

Firmowy kredyt pomostowy

Jest to specyficzny rodzaj pożyczki. Kredytu pomostowego udziela się na krótki okres (maksymalnie 3 miesiące) i ma on pokryć wydatki przy rozpoczęciu inwestycji do momentu, w którym firma otrzyma środki finansowe z innego banku.

Firmowy kredyt hipoteczny

Jest to kredyt, który można zaciągnąć pod budowę, zakup lub wynajem firmowej nieruchomości (np. biura, magazynu). Aby go uzyskać konieczne jest posiadanie wysokiej zdolności kredytowej oraz prowadzenie działalności przynajmniej przez rok. Niektóre banki mogą wymagać nawet więcej, dlatego dobrze przyjrzyj się wszystkim ofertom na rynku. Pamiętaj, że w razie potrzeby możesz skorzystać z usług doradcy kredytowego.

Podobnie jak w przypadku prywatnych kredytów hipotecznych i tutaj banki wymagają wkładu własnego. Powinien on wynosić przynajmniej 20% inwestycji.