Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Dobry księgowy to podstawa każdego przedsiębiorcy. Osoba na tym stanowisku powinna nie tylko umieć Ci doradzić w kwestii rozliczeń, czy odpowiednio wszystko przeprowadzić. Ważne jest także, abyś mógł swojemu księgowemu zaufać. W końcu przez złe rozliczenie kwestii podatkowych można wpaść w niezbyt przyjemne kłopoty. Dopiero stoisz przed wyborem biura rachunkowego lub zastanawiasz się nad jego zmianą? W takim razie mamy dla Ciebie garść przydatnych porad!

Kwalifikacje i ubezpieczenie

Przed wyborem biura rachunkowego upewnij się, że pracują w nim wykwalifikowane osoby. I nie ma tu znaczenia, czy zastanawiasz się nad skorzystaniem z usług dużej firmy, zatrudniającej wielu speców od rachunkowości, czy skorzystanie z księgowej prowadzącej jednoosobową firmę. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, zaciągnij odpowiednio języka. Internet Ci w tym pomoże.

Inna sprawa, którą powinieneś sprawdzić na wstępie to ubezpieczenie danego biura rachunkowego. Podstawowe OC to nic zachwycającego. Wypłaty z takiej polisy bywają niskie lub mają ograniczony zakres. Masz prawo, przed zawarciem współpracy, domagać się informacji o ubezpieczeniu danego biura rachunkowego. A potem wybrać to, od którego w razie potrzeby będziesz w stanie wyegzekwować należne odszkodowanie.

Postaw na merytoryczny kontakt

W ostatnim czasie coraz popularniejsza stała się usługa szybkiej e-księgowości. Taka systemowa obsługa co prawda działa, ale stopień komunikacji jest mocno ograniczony. Papiery rozliczane są w trybie niemalże mechanicznym, a dostępne call center powtarza wyuczone regułki. Dlatego my jesteśmy zwolennikami współpracy z biurem, które oferuje komunikację z konkretnym księgowym. Nie tylko łatwiej uzgodnisz wszelkie kwestie czy rozwiejesz rachunkowe możliwości. W przypadku współpracy z konkretną osobą zawsze możesz liczyć na głos doradczy czy konsultację. A uwierz, to czasami jest niezwykle potrzebne.

Sprawdź ofertę

Przed zawarciem umowy sprawdź dokładnie ofertę danego księgowego. Bo tak jak to w biznesie bywa, zakres oferowanych usług oraz ich stawki mogą się różnić. Czy w ramach wyznaczonej ceny obsłuży Cię kompleksowo? Czy może ma jakiś miesięczny limit faktur i za każdą nadwyżkę pobierana będzie dodatkowa opłata? Sprawdź to, abyś wiedział, czego możesz się spodziewać! Nagły wzrost opłat to w końcu nic przyjemnego…

Jeden komentarz w temacie “Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Dodaj komentarz