Jak założyć firmę w Polsce?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej, czyli założenie firmy, to doskonałe wyjście dla osób, które myślą o własnym biznesie. Choć prowadzenie własnej firmy to duża odpowiedzialność, niesie też spore korzyści, o których próżno marzyć na etacie. Zastanawiasz się jak zrobić pierwszy krok w kierunku własnej działalności? Zaraz to podpowiemy!

Zastanawiasz się co w ogóle daje działalność gospodarcza? Cóż – pozwala ona po prostu na legalne czerpanie korzyści majątkowych z Twojej pracy. I nie ma znaczenia czy świadczysz jakieś określone usługi czy sprzedajesz towary. Tak naprawdę forma Twojej pracy jest nieograniczona! Co będzie Ci potrzebne do założenia firmy. Przede wszystkim, jedna niezbędna rzecz – Twój dowód osobisty!

Jak założyć działalność gospodarczą?

Wbrew panującemu przekonaniu, założenie działalności gospodarczej w Polsce nie jest ani trudne, ani czasochłonne. W ramach pierwszego kroku musisz wypełnić stosowny wniosek (jego wzór znajdziesz tutaj: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/). Następnie trzeba dostarczyć go do urzędu w ciągu 7 dni. Tutaj miła niespodzianka – nie musisz tego nawet robić osobiście. Choć oczywiście możesz. Czasami osobiste dostarczenie wniosku do urzędu miasta lub gminy okazuje się najsprawniejszym rozwiązaniem. Jednakże, bez problemów możesz także wysłać wniosek na adres urzędu poświadczonym notarialnie listem poleconym. Możesz zrobić to także elektronicznie, o ile posiadasz podpis kwalifikowany.

Zakładanie firmy przez bank

Działalność gospodarczą możesz także założyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jest to bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie, jednakże nie wszystkie banki oferują taką możliwość. Jeżeli Twój bank ją umożliwia to bez problemu założysz jednoosobową działalność gospodarczą. Jedyne wymogi, jakie musisz spełniać to mieć ukończone 18 lat, posiadać stały adres zamieszkania na terenie Polski, polskie obywatelstwo oraz ważny dowód osobisty.

O czym należy jeszcze pamiętać

Samo założenie firmy to jedno. I jak widzisz – ani nie trwa długo, ani nie jest jakoś bardzo skomplikowane. Znacznie dłuższą chwilę może zająć Ci zastanowienie się nad kwestiami związanymi z prowadzeniem własnego biznesu.

Przede wszystkim, musisz zastanowić się, jaką formę działalności wybrać – i mamy tu na myśli zarówno formę prawną działalności, jak i formę opodatkowania Twojej firmy. Pamiętaj o zapoznaniu się z kodami PKD. Są one narzędziem do klasyfikowania działalności gospodarczej. Na koniec nie zapomnij o znalezieniu biura rachunkowego (dobra księgowa to podstawa!). Po założeniu działalności powinieneś także założyć w banku konto firmowe oraz wyrobić własną pieczątkę, konieczna może się okazać także strona internetowa. Ważne, abyś zawczasu zapoznał się z tymi kwestiami i był gotowy na poniesienie określonych wydatków.

Jeden komentarz w temacie “Jak założyć firmę w Polsce?

Dodaj komentarz