Jednoosobowa działalność gospodarcza — Czy może zatrudnić pracowników?

Zastanawiające jest to dla wielu z nas czy na jednoosobowej działalności gospodarczej możemy zatrudniać pracowników i ilu ich możemy, zatrudnić skoro jest, to jednoosobowa działalność, prawda? Może chcesz otworzyć coś swojego i się nad tym zastanawiasz? Sprawdź, co możesz, zrobić!

Działalność gospodarcza — Czy można zatrudnić pracowników?

Pytanie na to odpowiedź nie jest tak naprawdę ciężka. Jednoosobowa działalność gospodarcza może prawnie posiadać swoich pracowników na umowę o pracę bądź umowę zlecenie nawet na czas nieokreślony. Dlatego również nie musisz się martwić, że nie możesz, zatrudnić swoich pracowników prowadząc, taką działalność gospodarczą. Prowadząc, ją masz, prawo zatrudniać pracowników tylko na dwie umowy!

  • Umowę o pracę.
  • Umowę zlecenie.

Nie możesz na takiej działalności zatrudniać na umowę o dzieło, czy nawet kontrakt B2B. Dlatego również firmy takie jak firmy marketingowe nie podejmują się stworzenia swojej firmy na podstawie tej działalności, jednakże prowadząc skup, sprzedaż, czy mały sklep warto zastanowić się nad jednoosobową działalność gospodarczą nawet z niskim budżetem! Warto o tym pamiętać.

Ile można zatrudnić pracowników na działalność gospodarczą?

Jeżeli już wiesz, że możesz, zatrudnić sobie pracowników na takiej działalności to musisz, również poznać inny ważny szczegół, którym jest, ilu pracowników możesz, posiadać? Według Polskiego prawa, który obowiązuje Cię do poinformowania ZUS i inne instytucje o swoich pracowników możesz zatrudnić do 4 pracowników. Na przykład dwóch pracowników na umowę o pracę i kolejnych dwóch na umowę zlecenie. Jednoosobowa działalność gospodarcza ma ograniczenie do pięciu pracowników, w tych pięciu pracownikach jesteś liczony i Ty jako założyciel, warto o tym pamiętać, że pracowników możesz zatrudnić, ale tylko i wyłącznie do czterech. Jeżeli Twoja firma się rozwija i potrzebujesz, więcej pracowników musisz, również zmienić typ działalności!

Źródło: www.strefainwestora.pl